Marian Antoni Subocz, urodzony 28 sierpnia 1947 roku w Wałczu, to prominentna postać w polskim Kościele katolickim. Jest on nie tylko księdzem, ale także kanonikiem, prałatem oraz kapelanem honorowym papieża. Subocz pełni swoją posługę w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Warto dodać, że jest również doktorem teologii, co świadczy o jego dużej wiedzy i zaangażowaniu w naukę religijną. W latach 2007-2017 miał zaszczyt pełnić funkcję dyrektora Caritas Polska, gdzie przyczynił się do wielu inicjatyw pomocowych i społecznych.
Życiorys
Święcenia kapłańskie Marian Subocz przyjął 17 czerwca 1973 roku w Lęborku, a ich udzielenia dokonał biskup Ignacy Jeż. Już na początku swojej drogi duszpasterskiej, objął funkcję wikariusza w parafii Mariackiej w Kołobrzegu, gdzie pracował do 1974 roku, po czym został kapelanem biskupa Jeża.
W latach 1974–1982 Marian Subocz kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, gdzie studiował zarówno filologię klasyczną, jak i starochrześcijańską. Po powrocie do Polski, w latach 1982-1993, zaangażował się w działalność Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Koszalinie, pełniąc tam rolę prefekta i rektora. Jako gospodarz seminarium z radością powitał w 1991 roku Jana Pawła II, który przybył do Polski w ramach swojej IV Pielgrzymki do Ojczyzny.
W 1992 roku, biskup Czesław Domin, lider Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, powierzył ks. Suboczowi zadanie utworzenia struktury Caritas Polska w Warszawie. Od tego momentu do 1994 roku, Marian Subocz pełnił funkcję pierwszego dyrektora Caritas po II wojnie światowej.
Marian Subocz jest także twórcą Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, które do dziś cieszy się popularnością. To dzięki jego staraniom na polskich stołach w czasie świąt Bożego Narodzenia świeci świeca Caritas. Zainicjował także kwartalnik „Caritas”, który ukazuje się nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Dzięki współpracy z Caritas we Freiburgu, powstał fakultet Caritas przy Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, dzisiejszym UKSW, gdzie kształcą się przyszli pracownicy tej największej charytatywnej organizacji kościelnej.
W obszarze pomocy charytatywnej, Subocz stworzył również stacje opieki Caritas, które oferują wsparcie dla osób chorych. Zorganizował pierwsze szkolenia dla księży-dyrektorów diecezjalnych Caritas w Wiedeń, Brukseli i Niemczech. Podczas wybuchu wojny w Bośni, zorganizował pomoc dla ofiar konfliktu, w tym dostawę 40 wagonów węgla dla miejscowej ludności cywilnej. Był również inicjatorem programu pomocy dla rodzin w Syrii, znanego jako Rodzina Rodzinie.
W 1994 roku, Marian Subocz został nominowany na zastępcę sekretarza generalnego KEP, gdy na czoło konferencji wysunął się bp Tadeusz Pieronek. Również brał udział w organizacji VI pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1997 roku. W 1998 roku, przekazano mu obowiązki w Biurze Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej w Brukseli, gdzie śledził sprawy związane z rozszerzeniem wspólnoty europejskiej, kiedy Polska była jednym z krajów kandydujących. Do 1999 roku pełnił funkcję delegata KEP w COMECE, zajmując się kontaktami z Komisją Europejską.
Marian Subocz powrócił do Polski z własnej inicjatywy w 2001 roku. Biskup Marian Gołębiewski powierzył mu kierowanie największą parafią w diecezji, której patronem jest św. Maksymilian Kolbe, zlokalizowaną w Słupsku, szczególnie w dzielnicy Zatorze.
Na 340. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, biskupi wybrali go na dyrektora Caritas Polska. Urząd ten objął oficjalnie 21 czerwca 2007 roku, a równocześnie pełnił funkcję proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku do 31 lipca 2007.
W 2008 roku, Papież Benedykt XVI nominował go na członka Papieskiej Rady „Cor Unum”. 6 czerwca 2017 roku, podczas 376. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem, na miejsce ks. Subocza dyrektorem Caritas Polska został wybrany ks. Marcin Iżycki. Po tym, 1 sierpnia 2017 roku, ks. Marian Subocz został mianowany przez bpa Edwarda Dajczaka proboszczem parafii św. Marcina w Kołobrzegu.
W uznaniu za swoje zasługi został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2011 roku oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2023 roku. W 2017 roku uhonorowano go także Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.
Przypisy
- Lista odznaczonych Odznaką RPD [online], brpd.gov.pl, 12.2023 r.
- M.P. z 2023 r. poz. 956
- Nowy dyrektor Caritas Polska. info.wiara.pl. [dostęp 07.06.2017 r.]
- M.P. z 2011 r. nr 42, poz. 461
- Księża wyróżnieni godnościami i odznaczeniami [online], diecezjakoszalin.pl.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Liwiusz Laska | Wiesław Dębski (dziennikarz) | Ireneusz Grabowski | Adolf Oschatz | Karol Łowiński | Krzysztof Parulski | Marek Pyc | Jerzy Nawrocki (informatyk)Oceń: Marian Subocz