Magdalena Bachmatiuk, urodzona 14 stycznia 1986 roku w Wałczu, to zasłużona polska lekkoatletka.
Jej osiągnięcia w dziedzinie sportu budzą uznanie i przyczyniają się do promocji lekkiej atletyki w naszym kraju.
Życiorys
Magdalena Bachmatiuk to wicemistrzyni olimpijska w kategorii niesłyszących, która zdobyła medal podczas igrzysk w Melbourne w 2005 roku oraz w Tajpej w 2009 roku. Jest także rekordzistką świata w skoku w dal oraz w trójskoku dla niesłyszących, a jej osiągnięcia obejmują także wielokrotne medale zdobyte na mistrzostwach świata i Europy w tej samej kategorii. Aktualnie pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkole, dzieląc się swoją pasją z młodzieżą.
W 2020 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, co stanowi ważne uznanie dla jej osiągnięć sportowych oraz wkładu w promowanie dyscypliny sportowej wśród niesłyszących.
W lipcu 2020 roku zdecydowała się przekazać swój medal olimpijski z Tajpej do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, co podkreśla jej zaangażowanie w popularyzację sportu i historii polskiego sportu.
Rok 2021 przyniósł jej nowe wyzwania, gdyż aktywnie uczestniczy w ogólnopolskim projekcie szkolnym „Zaproś mnie na swoją lekcję”, który ma na celu angażowanie zarówno uczniów, jak i nauczycieli w interaktywne zajęcia edukacyjne.
Sukcesy
Wśród słyszących
Magdalena Bachmatiuk zdobyła wiele nagród w swojej karierze sportowej, która rozpoczęła się od prestiżowej Olimpiady Młodzieży. W 2002 roku wywalczyła srebrny medal w trójskoku, co stało się dla niej impulsem do dalszych osiągnięć.
W kolejnych latach, jej talent i ciężka praca przyniosły efekty, w wyniku czego w 2003 roku zdobyła złoty medal na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Warszawie. Rok później, w 2004 roku, udało jej się zdobyć srebrny medal na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów w trójskoku oraz złoto na Mistrzostwach Polski Juniorów, które odbyły się w Białymstoku.
W 2005 roku reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów w Kownie na Litwie, a kolejne sukcesy to srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski w trójskoku zdobyty w Toruniu w 2006 roku oraz w Słupsku i Grudziądzu w latach 2007 i 2008. Jej zmagania na Mistrzostwach Polski Seniorów w 2009 roku również zakończyły się sukcesem, gdzie zajęła czwarte miejsce.
Wśród niesłyszących
W kategorii sportowców niesłyszących, Magdalena również osiągnęła ogromne sukcesy. W 2005 roku na XX Igrzyskach Olimpijskich Niesłyszących w Melbourne wywalczyła srebrny medal w trójskoku, co otworzyło jej drzwi do międzynarodowej rywalizacji.
W 2006 roku ustanowiła dwa rekordy świata niesłyszących: w skoku w dal (5,92 m) oraz w trójskoku (12,92 m) podczas zawodów w Łodzi. Kolejnym jej wielkim sukcesem był złoty medal Mistrzostw Europy Niesłyszących w Lekkiej Atletyce w Sofia w 2007 roku w trójskoku oraz srebro w skoku w dal.
Dalsze spektakularne osiągnięcia miały miejsce w Genuie, gdzie zdobyła złoty medal Halowych Mistrzostw Europy również w skoku w dal oraz srebrny medal w trójskoku. W 2008 roku na Mistrzostwach Świata Niesłyszących zdobyła złote medale w obydwu konkurencjach – skoku w dal oraz trójskoku, co potwierdziło jej dominację w sportach lekkoatletycznych.
Nie bez znaczenia są jej rekordy, w tym halowy rekord Europy w skoku w dal (5,78 m) z lutego 2008 roku oraz wyrównany rekord świata w trójskoku z 2009 roku. Dalsze medale zdobyła na Igrzyskach i Mistrzostwach Europy w latach 2009-2012, co cementuje jej pozycję w historii tego sportu.
Rekordy życiowe
Rekordy życiowe Magdaleny są imponujące i pokazują zakres jej możliwości. W skoku w dal wynosi on 5,97 m (uzyskany 27 września 2008 roku w Izmire), natomiast jej nieoficjalny rekord sięga 6,08 m (uzyskany 30 maja 2009 w Międzyzdrojach). W przypadku trójskoku, rekord życiowy wyniósł 12,92 m (zarejestrowany 14 września 2006 roku w Łodzi).
Kluby
Magdalena Bachmatiuk ma bogate doświadczenie w różnych klubach sportowych na przestrzeni lat.
- PLKS GWDA Piła do 2011 r.,
- UMKSN Poznań,
- WKS Wawel Kraków w latach 2011 – 2012.
Przypisy
- WojciechW. Dróżdż WojciechW., Przykład idzie z góry, czyli jak zaszczepić uczniom miłość do sportu. WojciechW. Dróżdż (red.), „Wasze Media” (nr 70/21), www.waszemedia.pl, 29.04.2021 r., s. 22 [dostęp 29.04.2021 r.]
- Mario, Czuje się spełniona [online], dzienniknowy.pl, 07.07.2020 r. [dostęp 01.05.2021 r.]
- M.P. z 2020 r. poz. 977
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Magdalena Korczak | Michał Kubiak (siatkarz) | Przemysław Radkiewicz | Joanna Piwowarska | Anna Bukis | Grzegorz Kołtan | Krzysztof Głowacki (bokser) | Aleksander Ptak | Oliwia Szperkowska | Łukasz Woszczyński | Grażyna Różańska-Pawłowska | Wiktor Głazunow | Tomasz Goliasz | Teresa Soroka-Frąckowska | Sławomir Rafałowicz | Ewa KryńskaOceń: Magdalena Bachmatiuk