Zygmunt Moczyński (działacz polonijny)


Zygmunt Moczyński, urodzony 17 maja 1886 w Wałczu, to postać niezwykle istotna dla polskiej społeczności w Wolnym Mieście Gdańsku. Jego działalność miała znaczący wpływ na życie polityczne tego regionu, w szczególności w okresie międzywojennym.

Moczyński pełnił funkcję posła do Volkstagu w latach 1923–1930 oraz 1933–1936, co ukazuje jego zaangażowanie w sprawy legislacyjne i polityczne. Dodatkowo, od 1927 roku był prezesem Zarządu Głównego Gminy Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, co jeszcze bardziej dowodzi jego znaczenia w polskim życiu publicznym tamtych czasów.

Od 1933 roku Zygmunt Moczyński także piastował urząd marszałka Rady Naczelnej Związku Polaków w tymże mieście, co odzwierciedla jego zaangażowanie w organizację i reprezentację interesów Polaków w Gdańsku.

Jego życie zakończyło się 15 lutego 1960 roku w Gdańsku, pozostawiając po sobie dziedzictwo aktywnego działacza, który wpływał na losy polskiej społeczności w Gdańsku.

Życiorys

Zygmunt Moczyński przyszedł na świat w polskiej rodzinie, która mieszkała na obszarze Prus Zachodnich. Po ukończeniu studiów prawniczych na uniwersytecie we Wrocławiu w 1908 roku, przeniósł się do Gdańska, gdzie rozpoczął swoje aktywności społeczne.

W 1923 roku po raz pierwszy zasiadł w gdańskim Volkstagu, gdzie reprezentował ludność polską w parlamencie. Kolejne wybory w 1927 i 1933 roku przyniosły mu sukcesy, które zaowocowały jego obecnością w III i V kadencji. Na forum tego organu starał się konsekwentnie bronić praw Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

Od roku 1927 pełnił rolę prezesa Zarządu Głównego Związku Polskiej Narodowej Gminy w Gdańsku, angażując się aktywnie w sprawy związane z interesami Polaków. Był również członkiem Związku Zjednoczeń Zawodowych Polski, co pozwoliło mu na efektywną współpracę gospodarczą pomiędzy Gdańskiem a Warszawą.

W 1932 roku, Moczyński przewodniczył Związkowi Poprawy Gdańsko-Polskich Stosunków Gospodarczych, który sam założył. Jego działania obejmowały także aktywność w Gdańskiej Izbie Handlowej, gdzie dążył do polepszenia sytuacji Polaków w regionie.

Wśród jego osiągnięć znajduje się także współautorstwo memoriału do rządu RP na temat trudnej sytuacji Polaków w Gdańsku, znanego jako „Krytyczne położenie Polonii gdańskiej”, przedstawionego w czerwcu 1928 roku.

Jako współzałożyciel Związku Strzeleckiego w Gdańsku w 1931 roku, nie zaprzestał działań na rzecz polonii. W 1933 roku został marszałkiem Rady Naczelnej Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, co stanowiło konkurencję dla Gminy Polskiej. Jego działalność polonijna była niejednokrotnie powiązana z konfliktami, w tym sporami z przedstawicielem Rzeczypospolitej, Henrykiem Strasburgerem.

W 1938 roku Moczyński opuścił Gdańsk i osiedlił się w Poznaniu, a po kilku miesiącach uzyskał obywatelstwo polskie. Okres II wojny światowej spędził w Krośnie, a po wojnie powrócił do Gdańska, gdzie pracował w Urzędzie Wojewódzkim i pełnił funkcję dyrektora Giełdy Zbożowo-Towarowej w latach 1947-1950. W tym czasie uczestniczył również w pracach Miejskiej Rady Narodowej Gdańska.

Zmarł i został pochowany na cmentarzu Oliwskim, w kwaterze 8-10-16, pozostawiając za sobą niezatarte ślady w polonijnym ruchu w Gdańsku.

Przypisy

  1. Zygmunt Moczyński. cmentarze-gdanskie.pl. [dostęp 27.07.2020 r.]

Oceń: Zygmunt Moczyński (działacz polonijny)

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:25