Rok 2025 to szczególny czas dla szerokiego kręgu kobiet związanych z Policją w Polsce, gdyż obchodzone będzie stulecie ich obecności w tej formacji. Historia kobiet w policji sięga czasów dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to rozpoczęto proces ich legalizacji i wprowadzania do służby. Przemiany te były odpowiedzią na nowe wyzwania, jakie przynosiła zmieniająca się rzeczywistość społeczna i prawna, a także pojawiające się zjawiska przestępcze, z którymi męska policja miała trudności w walce.
U podstaw utworzenia kobiecej policji w Polsce leży decyzja z 1925 roku, kiedy to Minister Spraw Wewnętrznych polecił stworzenie oddziałów żeńskich w Policji Państwowej. Na początku tym zadaniem zajęła się Stanisława Filipina Paleolog, która po ukończeniu specjalnego kursu dla policjantek, jako pierwsza kobieta otrzymała stopień st. przodownika. Na jej barkach spoczywała nie tylko organizacja szkoleń, ale także nadzorowanie pracy funkcjonariuszek, które miały zająć się zwalczaniem przestępczości związanej z nieletnimi oraz handlem ludźmi.
W miarę upływu lat kobiety w Policji zyskiwały na znaczeniu, a ich liczba rosła. Początkowe sceptyczne podejście do kobiet w służbie przekształciło się w docenienie ich roli, co zaowocowało dalszymi szkoleniami i współpracą międzynarodową. Aż do dziś, kobiety pełnią kluczowe role w polskiej Policji, stanowiąc obecnie ponad 38 tysięcy pracownic, w tym około 20 tysięcy policjantek. W 2025 roku zaplanowane są różne wydarzenia mające na celu uczczenie ich wkładu w bezpieczeństwo publiczne i budowanie wizerunku Policji. Historia ta jest świadectwem postępu i genderowej równości w służbach mundurowych, która z każdym rokiem nabiera nowego znaczenia.
Źródło: Policja Wałcz
Oceń: Stulecie obecności kobiet w Policji w Polsce
Zobacz Także